- Polski
- English
Podsumowanie IV Forum Akademickiego „Dydaktyka w pandemii”
W dniu 19 marca br. odbyło się IV Forum Akademickie WUM, którego tematem przewodnim były rozwiązania wprowadzone w dydaktyce podczas pandemii.
Z uczestnikami wydarzenia swoimi doświadczeniami i refleksjami podzielili się prelegenci: Kierownik Centrum Innowacyjnych Technik Kształcenia Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, dr n. med. Beata Buraczyńska-Andrzejewska; specjalista otolaryngologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, lek. Piotr Kwast; oraz Wiceprzewodnicząca Samorządu Studentów WUM, Przewodnicząca Komisji Dydaktyki, Agata Andrzejczyk.
Dr n. med. Beata Buraczyńska-Andrzejewska opowiedziała o rozwiązaniach dot. egzaminowania na odległość, zastosowanych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, gdzie dostosowaniem zaliczeń do panującej sytuacji epidemiologicznej było m.in. skrócenie czasu przeznaczonego na udzielanie odpowiedzi, wprowadzenie pytań wielokrotnego wyboru oraz innych form zadań (np. puzzle, dopasowywanie elementów). Uczelnia wprowadziła również zasadę obserwowania studentów przez kamerki podczas rozwiązywania egzaminów w formie online dzięki możliwościom MS Teams.
Lek. Piotr Kwast zwrócił uwagę na użyteczność symulowania rozmowy studenta z asystentem poprzez odpowiednie konstruowanie pytań testowych i przekazywanie studentom informacji zwrotnej na bieżąco w miarę rozwiązywania zadań. Przy okazji też zwrócił uwagę na równowagę odpowiedzialności pomiędzy tym, co narzucane jest studentom, a tym, co student sam decyduje o swoim procesie nauki.
Studentka Agata Andrzejczyk przytoczyła słuchaczom wnioski ankiety Komisji Dydaktyki Samorządu Studentów WUM, która została przeprowadzona w celu ewaluacji nauczania zdalnego i hybrydowego w semestrze zimowym 2020/2021 wśród społeczności studentów WUM. Wskazane zostały propozycje konkretnych rozwiązań, dzięki którym aktywność Studentów podczas nauczania zdalnego mogłaby ulec poprawie.
Wystąpienia prelegentów stały się punktem wyjścia do dyskusji panelowej i wymiany doświadczeń pomiędzy wykładowcami, a także przestrzenią do rozmowy na temat nauczania zdalnego z perspektywy studentów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w IV Forum Akademickim „Dydaktyka w pandemii” i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach wydarzenia.
Wszystkich Państwa, którzy chcieliby zaproponować tematykę następnego Forum, zachęcamy do kontaktu z Biurem Jakości i Innowacyjności Kształcenia.
Biuro Jakości i Innowacyjności Kształcenia
Centrum Biblioteczno-Informacyjne
ul. Żwirki i Wigury 63, pok. 320
02-091 Warszawa